Az itt következõ program a BME Fizikai Kémia Tanszék és az MTA KFKI Atomenergia Kutató Intézet együttmûködésébõl született. Munkánkat minden szempontból kísérletnek tekintjük. A rendelkezésünkre álló idõben és támogatással igyekeztünk egy témakört, a g -sugárzás tulajdonságait, kölcsönhatásait és egy lehetséges alkalmazását, a g -spektroszkópiát az egyetemi oktatás szempontjai szerint körbejárni. Természetesen, számos további kapcsolódási pont és bõvítési lehetõség kínálkozik és kínálkozott, de munkánk oktatási célokat szolgál és így az anyagot limitálnunk kellett.

    Az anyagban szereplõ animációk szemléltetõ jellegûek, a jobb/könnyebb megértés vizuális segítésére szolgálnak. Egyszerûsítésekre nemcsak a képernyõ korlátozott mérete miatt volt szükség, hanem hogy modelljeink minél célzottabbak lehessenek. Ezért azokat a részleteket, melyek a tárgyalt folyamat szempontjából nem lényegesek, elhagytuk. Így pl., ha az atommag összetett jellege nem kap szerepet egy kölcsönhatásban, akkor a magot egy egységként ábrázoltuk.

    A dolgok természeténél fogva nem törekedhettünk méretarányosságra pl. a részecskeméretek (mag, elektron, pozitron) és a g -sugárzás hullámhosszának megjelenítésekor, ill. a mozgási energiák (sebességek) vagy az idõskála tekintetében. Az eltérõ energiájú g -fotonokat frekvenciájuk/hullámhosszuk alapján csak a kisebb/nagyobb relációban különböztettük meg, arányaiban nem. Pl. a kis és nagy energiájú tartomány közti min. tízszeres szorzó az ábrákon nem jelentkezik. Ugyanígy, az atomi elektronrendszerek szemléltetésénél nem törekedhettünk az elektronpályák tényleges ábrázolására, a koncentrikus körök az  energiaszinteket jelzik. Természetesen, itt sem igaz az, hogy a magtól mért távolság arányos az energiával.

    Hogy vállalkozásunk mennyire sikerült, az a felhasználás során dõl el. A következõ idõszakot tesztelésnek szánjuk, hallgatóink és kollegáink segítségére számítva. Terveink szerint szeptemberben újra áttekintjük a programot és az addigi tapasztalatok alapján módosítunk rajta.

    Javaslatait, megjegyzéseit a klaszlo.fkt@chem.bme.hu címre küldheti el.

    Reméljük, hogy kísérleti programunk követõkre talál.

    A program szerzõi köszönetüket fejezik ki a Felsõoktatási Pályázatok Irodájának a támogatásért, Dr. Környei Józsefnek szakmai tanácsaiért és Bosznai Györgynek technikai segítségéért.