Az anyagban szereplõ animációk szemléltetõ jellegûek, a jobb/könnyebb megértés vizuális segítésére szolgálnak. Egyszerûsítésekre nemcsak a képernyõ korlátozott mérete miatt volt szükség, hanem hogy modelljeink minél célzottabbak lehessenek. Ezért azokat a részleteket, melyek a tárgyalt folyamat szempontjából nem lényegesek, elhagytuk. Így pl., ha az atommag összetett jellege nem kap szerepet egy kölcsönhatásban, akkor a magot egy egységként ábrázoltuk.
A dolgok természeténél fogva nem törekedhettünk méretarányosságra pl. a részecskeméretek (mag, elektron, pozitron) és a g -sugárzás hullámhosszának megjelenítésekor, ill. a mozgási energiák (sebességek) vagy az idõskála tekintetében. Az eltérõ energiájú g -fotonokat frekvenciájuk/hullámhosszuk alapján csak a kisebb/nagyobb relációban különböztettük meg, arányaiban nem. Pl. a kis és nagy energiájú tartomány közti min. tízszeres szorzó az ábrákon nem jelentkezik. Ugyanígy, az atomi elektronrendszerek szemléltetésénél nem törekedhettünk az elektronpályák tényleges ábrázolására, a koncentrikus körök az energiaszinteket jelzik. Természetesen, itt sem igaz az, hogy a magtól mért távolság arányos az energiával.
Hogy vállalkozásunk mennyire sikerült, az a felhasználás során dõl el. A következõ idõszakot tesztelésnek szánjuk, hallgatóink és kollegáink segítségére számítva. Terveink szerint szeptemberben újra áttekintjük a programot és az addigi tapasztalatok alapján módosítunk rajta.
Javaslatait, megjegyzéseit a klaszlo.fkt@chem.bme.hu címre küldheti el.
Reméljük, hogy kísérleti programunk követõkre talál.
A program szerzõi
köszönetüket fejezik ki a Felsõoktatási Pályázatok
Irodájának a támogatásért, Dr. Környei
Józsefnek szakmai tanácsaiért és Bosznai Györgynek
technikai segítségéért.