Az annihiláció egy részecske és antirészecskéjének speciális kölcsönhatása.
Az annihiláció (annihilation) latin eredetû szó és megsemmisülést jelent. Annihiláció (vagy szétsugárzás) egy részecske és antirészecskéjének
Olyan részecske, amelynek tulajdonságai általában számértékben megegyeznek a részecske megfelelõ mérõszámaival, de ellentétes elõjelûek. Legfontosabb tulajdonsága és ismertetõje az, hogy részecskéjével annihilálódik. A proton antirészecskéje az antiproton, a neutron antirészecskéje az antineutron stb. Az elektron antirészecskéje az antielektron, vagy másik nevén a pozitron. A pozitron egy elemi részecske (a leptonok közül), amely vákuumban stabil.
A továbbiakban
az elektron - pozitron pár annihilációjával
foglalkozunk, mert ez a leggyakoribb és legfontosabb annihilációs
folyamat a környezetünkben. Pozitron (e+)
viszonylag egyszerûen keletkezhet: b+-bomlás
(elemi folyamat: proton ®
neutron + pozitron + elektronneutríno) eredményeként
vagy g -sugárzás
és az anyag kölcsönhatásakor párképzéssel.
Az annihiláció lassú elektron és lassú pozitron kölcsönhatásakor történik, és egymással ellentétes irányú és azonos energiájú g -sugárzást eredményez.
A pozitron keletkezésekor jelentõs kezdeti kinetikus energiával (Te+ >0) rendelkezik, halad és útja során kölcsönhatásba lép a környezõ anyaggal. Általános esetben elõször rugalmatlan kölcsönhatások (pl. a közeg atomjainak ionizációja és excitációja, fékezési sugárzás kibocsájtása) dominálnak, majd a többszörös, rugalmas ütközések (elsõsorban az anyag elektronjaival) jelentõsége fokozatosan növekszik és végül kizárólagossá válik. A pozitron kinetikus energiája igen gyorsan (néhány ns idõ alatt és legfeljebb néhány mm út megtétele után) csökken a kölcsönhatások során a közeg hõmozgásának megfelelõ energiaszintre (T @ 300 K szobahõmérsékleten mintegy 0.025 eV-re). A termalizáció folyamán az annihiláció valószínûsége elhanyagolhatóan kicsi. Lelassulás után (Te+@ 0) a pozitron kölcsönhatásba lép a közeg ugyancsak lassú (Te–@ 0) elektronjával (e–), és megtörténik a szabad annihiláció (free annihilation), illetve átmenetileg pozitrónium képzõdik, ami késõbb ugyancsak annihilációhoz vezet. Az annihiláció eredményeként ún. annihilációs (g -)sugárzás (annihilation radiation) keletkezik.
Szabad annihiláció során kettõ vagy három annihilációs foton keletkezik magtól távoli ütközésben attól függõen, hogy az ütközés pillanatában a részecskék spinjének állása rendre ellentétes vagy párhuzason. Egyetlen annihilációs foton kibocsájtása csak egy harmadik részecske (pl. közeli atommag) jelenlétében lehetséges az impulzusmegmaradási törvény miatt, de a folyamatnak jóval kisebb a valószínûsége, mint az elõzõeknek. Szabad annihiláció elvileg 372:1 arányban kettõ annihilációs fotont eredményez.
Az annihilációt
megelõzheti a pozitrónium kialakulása, ami azonban
a lassulás utolsó szakaszában és csak meghatározott
energiaintervallumban megy végbe. A pozitrónium instabil:
a parapozitrónum (ellentétes spinek) annihilációjakor
kettõ, az ortopozitrónium (párhuzamos spinek) annihilációjakor
három foton keletkezik a paritás- és az impulzusmomentum-megmaradás
törvényének megfelelõen.
Az annihilációs sugárzás energiája mindig 511.0 keV.
Az elektron - pozitron pár annihilációval leggyakrabban két foton emittálódik gömbszimmetrikusan, amelyek azonban egymással ellentétes irányba haladnak (180°-os szöget zárnak be) és azonos energiával rendelkeznek az impulzusmegmaradás törvénye miatt. Egy annihilációs foton energiája (Eann) az energiamegmaradás törvényének megfelel?en:
ahol me–= (510.999 06±0.000 15) keV/c2 az elektron nyugalmi tömege, és a pozitron nyugalmi tömege me+ = me– . Ennek megfelelõen, az annihilációs sugárzás energiája mindig 511.0 keV függetlenül a pozitron kezdeti kinetikus energiától. Ebben az értelemben az annihilációs sugárzás (az atommag g -sugárzásával ellentétben) általános esetben nem azonosítja a sugárforrást. Látható továbbá, hogy a közeg hõmozgásának megfelelõ energiaszint valóban elhanyagolható az annihilációs sugárzás energiájához képest.
Három annihilációs foton keletkezésekor azok energiája a (0, 511.0) keV intervallumba esik és spektruma folytonos.
Az annihilációs
sugárzás (irány-) tulajdonságait használják
fel a pozitron emissziós tomográfiában (positron emission
tomography, PET) is, amely igen hatásos, háromdimenziós
képalkotási (és diagnosztikai) módszere a nukleáris
medicínának.
Az annihilációs sugárzás energiájának Doppler-féle kiszélesedése jelentõs.
Az esetek kis részében a pozitron már lelassulása elõtt (Te+ >> 0.025 eV) annihilálódik. A két, emittált annihilációs foton iránya ilyenkor nem tökéletesen ellentétes, és energiájuk között különbség (DE) lehet. Ez a különbség az összimpulzussal azonos illetve ellentétes irányban emittált fotonpár esetében a legnagyobb:
DEmax = Ö (Te · 2me–·c2 ) .
Kiszámítható,
hogy a pozitron vagy elektron 1–3 eV körüli kinetikus energiája
mintegy 1–2 keV-es energiakülönséget is okozhat. Ez az
eltérés statisztikusan megoszlik az energiaspektrumban a
lassú elektron - pozitron pár annihilációjához
tartozó, 511.0 keV energiaérték körül. Az
annihilációs sugárzás energiájának
ún. Doppler-féle kiszélesedése (Doppler-broadening)
lényegesen nagyobb az atommag g -sugárzásának
természetes
energiaszélességénél (ami tipikusan
G £
10–4
eV körüli). Ez a kiszélesedés a félvezetõ
detektorral végzett g
-spektrometriában
meghaladja a mérõrendszer energiafelbontását,
ezért meghatározza azt.